Projekta notikumi

2015-03-23
Notikušas talkas zālāju uzturēšanai
     


Pavasaris ir talku laiks. Daugavpils novada Slutišķu sādžā, 19.marta priekšpusdienā,  stublājus pļāva, kūlu grāba, sūnu ecēja un ciņus velēja  desmits Life+ projekta „Nat-Programme” darbinieku,  palīdzot kolēģiem no  Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas.

Turpinot iepriekšējā dienā aizsākto darbošanos Cēsu pusē, arī šeit notika zālāju biotopu atjaunošanas pasākumiem veltīti darbi.  Zālāju biotopi - dabiskās pļavas un ganības ir kultūrvēsturisku ietekmju rezultātā veidojusies ainaviski estētiska vide. Augu sugu daudzveidībā bagātie zālāji ir dabas un cilvēka kopdarba rezultāts. Tāpēc pēc ilgstoša tradicionālās izmantošanas pārtraukuma, nepieciešami vides atjaunošanas darbi, lai nepieļauto šo ES nozīmes biotopu tālāku degradāciju un iznīkšanu.   

Praktiski darbojoties, 18. un 19. marta talkās, pāris zālāju platībās, izdevās ievērojami samazināt aizvadīto gadu apaugumu, kūlu nopļaujot, novācot un sadedzinot, tādejādi ierobežojot ES nozīmes aizsargājamo biotopu iespējas degradēties. Ilgstoši neapsaimniekoti tie sākuši zaudēt savu - dabīgajām pļavām un ganībām raksturīgo sugu sastāvu.

Lai ierobežotu šādas izmaiņas, izmantojot projektā atvēlētos līdzekļus, pāgājušajā gadā no krūmiem un kokiem ir atbrīvoti bioloģiski vērtīgiem sausajiem zālājiem klātie Slutišķu pakalni, ~5ha platībā. Šoreiz talcinieki ar dažādām metodēm no apauguma attīrīja parauglaukumus, tostarp likvidējot vēl atlikušās krūmu un zaru kaudzes, lai tās netraucētu turpmākajiem apsaimniekošanas pasākumiem. Šādi pasākumi ir nepieciešami, jo bijušās ganības pārņem augsto graudzāļu sugas, kuru jaunos dzinumus vairs lopi neapēd un saknes neizmīda. Ierobežojot slotiņu ciesas ložņājošās saknes, kas veido plašas šo zāļu audzes, tiek palīdzēts tādām zālāju sugām kā dzeltenajai kaķpēdiņai, lielajam mārsilam, zilganajai kelērijai cekulainajai ziepenītei, pavasara drojenītei, sīpoliņu gundegai u.c. augiem.

Talkas noslēgumā, iezīmējot tūrisma sezonas sākumu, tika izvietots informatīvs stenda materiāls, kas stāsta par Latvijas zālāju pērli - aizsargājamo ainavu apvidu „Augšdaugava” un tā īpašajām vērtībām, sauso zālāju atjaunošanu un uzturēšanu.

.

Uzzini vairāk par DP „Daugavas loki” un AAA "Augšdaugava"

Uzzini vairāk par zālāju uzturēšanu un apsaimniekošanu.

Pasākuma fotogrāfijas apskati šeit.


Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.