Projekta notikumi

2013-02-05
Noticis Starptautiskajai mitrāju dienai veltīts seminārs.
2013. gada 5. februārī notika Starptautiskajai mitrāju dienai veltīts seminārs, kuru sadarbībā ar Latvijas Dabas muzeju organizēja projekta NAT-PROGRAMME komanda. Pasākuma dalībnieki iepazinās ar mākslīgo mitrāju pielietojumu notekūdeņu attīrīšanā, inovatīvām ūdens resursu izpētes metodēm, paveiktajiem darbiem upju un purvu attīrīšanā, kā arī apskatīja Latvijas Dabas muzeja izstādi „Manas mitrās mājas”.
 
Dr.biol. Māra Pakalne, projekta „Augstie purvi” vadītāja,klātesošos iepazīstināja ar 2012. gadā veiktajiem purvu hidroloģijas atjaunošanas pasākumiem. Ziņojums demonstrēja aizsprostu būvniecības pozitīvo ietekmi - ūdens līmeņa paaugstināšanos un stabilizēšanos, kā arī sniedza pārskatu par gruntsūdens un purva monitoringa galvenajiem rezultātiem. Prezentācijas noslēgumā M.Pakalne atklāja, ka drīzumā tiks pabeigta dokumentālā filma par purviem.
 
Lielu interesi izraisīja Latvijas Lauksaimniecības universitātes Lauku inženieru fakultātes maģistrantūras absolventes Lindas Grinbergas prezentācija par notekūdeņu attīrīšanas tehnoloģijām, izmantojot mākslīgos mitrājus. Mākslīgie mitrāji ir notekūdeņu attīrīšanas ietaises, kuru gultnē aug ūdensaugi. Tie ir veids kā dabīgos apstākļos attīrīt notekūdeņus - mākslīgie mitrāji skaisti iekļaujas dabīgajā vidē un to papildina. To ekspluatācija ir vienkārša un ar salīdzinoši zemām izmaksām. Mākslīgie mitrāji notekūdeņu attīrīšanai izveidoti jau vairākās Latvijas vietās.
 
Vides risinājumu institūta pārstāvis Gatis Eriņš iepazīstināja ar inovatīvām ūdens objektu izpētes metodēm. Prezentācija sniedza ieskatu, kā ūdens resursu apsaimniekošanā iespējams izmantot attālo izpēti - dabas un vides izpētes veidu, kas pēta Zemes virsmu, izmantojot informāciju, kas iegūta bez kontakta ar Zemi. Ūdensobjektu izpētē šīs metodes var pielietot, piemēram, plūdu teritoriju kartēšanā, ūdens kvalitātes novertējuma veikšanā un piesārņojumu objektu identifikācijā.
 
Dabas aizsardzības pārvaldes inspektori Gintārs Rubenis, Aivars Tomaševics un Dzintars Ozols prezentēja saistošu un iedvesmojošu pārskatu par attīrīšanas darbiem, kas 2012. gadā veikti vairākās Latvijas upēs. Ziņotāji dalījās ar darbā gūtajām mācībām un sniedza praktiskus ieteikumus par upju attīrīšanu.  
 
Visbeidzot, projekta ūdens biotopu eksperts Andris Urtāns stāstīja par iniciatīvas „Liec upē akmeni” norisi. Iniciatīva balstīta vienkāršā, bet ļoti efektīvā metodē - ieliekot akmeņus seklā upē, var veicināt upes tīrību un pasargāt to no aizaugšanas. Vairākās talkās dažādu Latvijas reģionu iedzīvotāji tika apmācīti, kā ar šo vienkāršo metodi pašu spēkiem ir iespējams palīdzēt dabai, piedevām labi pavadot laiku.
 
 

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.