Projekta notikumi
2016-09-30
NAT-PROGRAMME projekts pārstāvēts starptautiskajā Eirāzijas Zālāju konferencē
Sighisoarā, Rumānijā, no 20.-24. septembrim norisinājās starptautiskā Eirāzijas Zālāju Konference (Eurasian Grassland Conference). To organizēja Strarptautiskās veģetācijas zinātnes asociācijas Eirāzijas sauso zālāju grupa, ar mērķi parādīt labos piemērus zinātnisko teoriju pārnesē uz zālāju aizsardzības praktiskajām un likumdošanas izpausmēm.
Konference šogad norisinājās jau 13. reizi un pasākumā piedalījās pārstāvji no aptuveni 20 Eiropas valstīm, tostarp, NAT-PROGRAMME zālāju biotopu grupas vadošā eksperte Solvita Rūsiņa.Tā kā projekta NAT –PROGRAMME viens no uzdevumiem ir noteikt zālāju aizsardzības prioritātes gan atsevišķu biotopu līmenī, gan Natura 2000 teritoriju griezumā, izstrādājot vadlīnijas un priekšlikumus labākai zālāju aizsardzības plānošanai Latvijā, tādēļ - apzināt zālāju aizsardzības dažādas pieredzes citās Eiropas valstīs ir ļoti nozīmīgi, lai varētu pārņemt labākās rīcības un iespējami izvairīties no kļūdainiem risinājumiem.
Konferences dienaskārtībā bez dalībnieku jaunāko pētījumu prezentācijām un plakātiem bija paredzētas atsevišķas darba grupas; viena par zinātnisko tekstu rakstīšanas specifiku, otra par zinātnes un politikas mijiedarbi, ciktāl tas attiecas uz dabīgo zālāju aizsardzības mērķiem un rīcībām.
Darba grupa “Atspoguļojot ekoloģiju politikā” tika organizēta trīs starptautiski atzītu agrovides ekspertu vadībā, kuru praktiskā darbība saistās gan ar nozīmīgām dabas aizsardzības organizācijām un to īstenotajiem projektiem, gan darbu kā valstu valdību ( Anglija, Čehija, Rumānija, Igaunija Polija, u.c.) konsultantiem, izstrādājot agrovides plānus par dabisko zālāju aizsardzību.Tieši šajā konferences sadaļā Latvijas situāciju prezentēja NAT-PROGRAMME eksperte, kur dalīibvalstu parstāvji uzzināja par saniegto valsts agrovides politikas un dabas aizsardzības praktisko pasākumu harmonizēšanā. Latvijas prezentācija lieliski papildināja darba grupas apskatītos piemērus un kalpoja sanāksmes mērķim - diskutēt, analizēt un novērtēt, vai bioloģiskās daudzveidības uzturēšanas pasākumi atbilst pieejamajām zinātnes atziņām, un diskutēt, vai politikas plāni un likumdošana var būt “vienkārša” (piemērojama reālos lauksaimniecības apstākļos), bet ekoloģiski jēgpilna. Darba grupas diskusijās izkristalizējās, ka rezultāt-orientētas agrovides shēmas atzīstamas kā nozīmīgs instruments, mērķtiecīgu biodzveidības saglabāšanas pasākumu klāstā.
Tostarp patīkami ir apzināties, ka Eiropas līmenī NAT - PROGRAMME sagatavotās zālāju apsaimniekošanas vadlīnijas ir atzītas kā vajadzīgas un gaidītas, jo šobrīd ir nepietiekama informācija par iespējamajiem praktiskajiem apsaimniekošanas risinājumiem ceļā uz rezultāt-orientētiem zālāju aizsardzības pasākumiem.