Projekta notikumi

2016-07-08
LIFE projektu koordinācijas un konsultāciju seminārā par piekrastes kāpu atjaunošanu un apsaimniekošanu
No 15. līdz 17. jūnijam Nīderlandes piekrastes pilsētā Zandvortā (Zandvoort) norisinājās LIFE projektu koordinācijas un konsultāciju seminārs par piekrastes kāpu atjaunošanu un apsaimniekošanu. Šajā EK Vides ģenerāldirektorāta Life nodaļas organizētajā pasākumā bija pulcējušies dalībnieki no vairāk nekā 40 LIFE finansētiem projektiem, no 13 valstīm, tostarp Latvijas “NAT-PROGRAMME” pārstāvji. Sanāksme īstenota kā daļa no Natura 2000 bioģeogrāfiskā procesa un tās galvenā apspriežu tēma – kā panākt labvēlīgu aizsardzības statusu piekrastes un iekšzemes kāpās.
 
Trīs dienu darba gaitā LIFE projektu koordinācijas semināra dalībnieki dalījās zināšanas un praktiskās vadības pieredzē par pasākumiem, kas nepieciešami, lai uzlabotu kāpu biotopu stāvokli. Lai arī sanāksmes fokusā bija atlantiskā bioģeogrāfiskā apgabala kāpas, tika analizēti piemēri arī no boreālā un kontinentālā reģiona. Tas sasaucas ar semināra centrālo domu - izpētīt iespējas, attīstīt integrētu pieeju kāpu biotopu pārvaldībā un veidot jaunas zināšanas Eiropas līmenī kā līdzekli, lai panāktu virzību uz ES 2020 bioloģiskās daudzveidības stratēģijas īstenošanu.
 
Seminārs iekļāva trīs lielas tematiskas sadaļas: “Life projektu pieredze”, “Sasaistot zinātni un pārvaldību” un ”Veidi kā turpināt”, kuras centrālajā ziņojumā, līdztekus Beļģijas un Lielbritānijas prezentācijām, NAT-PROGRAMME vadītājs Juris Jātnieks uzsvēra projekta rezultātu radīto sinerģisko efektu. Latvija var lepoties ar to, ka izstrādātais PAF dokuments ir labs pamats investīciju piesaistei; Izstrādātās zālāju apsaimniekošanas vadlīnijas ir iekļautas kā pamatdokuments, kas lauksaimniekiem jāņem vērā ieviešot Zemkopības ministrijas uzraudzītos agrovides pasākumus, lai saņemtu maksājumus par labvēlīgu bioloģiski vērtīgu zālāju apsaimniekošanu; Projekta ietvaros izstrādātās Kāpu biotopu un ūdens biotopu apsaimniekošanas vadlīnijas ir izraisījušas lielu interesi pašvaldību vidū, jo šie dokumenti ir labs pamats apsaimniekojot saldūdeņu un piekrastes zonas, kas ir pašvaldību pārziņā. Tika uzsvērta arī NAT-PROGRAMME projektā izstrādāto biotopu kvalitātes kritēriju nozīme, kas ikvienam apsaimniekotājam var palīdzēt pieņemt lēmumus, vai uzsākt biotopu atjaunošanas vai apsaimniekošanas pasākumus.
 
Atziņas no semināra liecina, ka LIFE projektu pieredze, atjaunojot piekrastes un iekšzemes kāpas var dot būtisku pienesumu bioģeogrāfiskajam procesam. Semināra mērķis bija pārskatīt kāda veida pienesums tas varētu būt un paplašināt, veicināt ekspertu sadarbības tīklu un aktivizēt koordinējošās darbības nākotnē.
Semināra ietvaros radās pārliecība, ka arī citas ES valstis saskarās ar līdzīgām problēmām un šķēršliem, ieviešot biotoopu atjaunošanu un tikai regulāra un pārdomāta sabiedrības informēšanas un iesaistīšana biotopu atgjaunošanas pasākumos var dot rezultātus. Tāpat, tikai cieša zinātnieku un praktiķu sadarbība var dot rezultātus, jo, uzsākot jebkura biotopa atjaunošanas pasākumus, ir jāzina gan noritošie ekoloģiskie procesi, gan faktori, kas ietekmē konkrēto biotopu
.
 
 
Semināra programma un prezentācijas skatāmas ŠEIT
 
Semināra fotogalerija skatāma ŠEIT

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.