Projekta notikumi

2016-01-27
Atskats uz piekrastes biotopu aizsardzības vadlīniju darba grupas noslēguma semināru
 
Šā gada, 15. janvārī, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas telpās, Rīgā, norisinājās noslēdzošais piekrastes biotopu grupas aizsardzības un apsaimniekošanas vadlīniju izstrādes seminārs. Projekta “NAT-PROGRAMME” ietvaros organizētais seminārs pulcēja vairāk nekā 30 nevalstisko organizāciju, zinātnisko un valsts institūciju pārstāvjus – piekrastes biotopu un tajos sastopamo īpaši aizsargājamo sugu ekspertus.
Piekrastes īpaši aizsargājamo biotopu aizsardzības un atjaunošanas vadlīniju izstrāde ir tuvu noslēgumam, un tikšanās mērķis bija diskusijas formā precizēt atsevišķus, ar piekrastes dabas daudzveidības uzturēšanu, saistītus jautājumus.

Semināru atklājot, piekrastes ekspertu darba grupas vadītāja, Brigita Laime, iepazīstināja ar līdz šim padarīto un iezīmēja aktuālos un  apspriežamos jautājumus. Garākā diskusija attīstījās jautājumos saistībā ar starpkāpu ieplaku un lagūnu biotopiem, to identifikāciju un noteikšanu. Tostarp tika spriests par ieteicamajām apsaimniekošanas metodēm, lai saudzētu īpaši aizsargājamo sugu - pumpurgliemežu, orhideju un smilšu krupja, kas ir viegli ietekmējamas un jutīgas sugu grupas, dzīvesvidi.
 
Jūras krastu ģeomorfoloģisko procesu eksperts, Jānis Lapinskis stāstīja par pašreizējiem krasta veidošanās procesiem – jo īpaši par piekrastes lagūnu veidošanās apstākļiem. Apsaimniekošanas ekspertu starpā izvērtās diskusija gan par lagūnu atjaunošanas iespēju Randu pļavās, gan niedrāju apsaimniekošanu.
Arī niedrāju ierobežošanā tika atzīmētas iespējas, ko sniedz kontrolētā dedzināšana, atkārtoti uzsverot - ka līdzīgi kā citos biotopos – tas ir vienreizējs atjaunojošs pasākums, kura ilglaicīgs rezultāts sagaidāms vien tad, ja uguns tīrošajam spēkam seko regulāri apsaimniekošanas pasākumi.
 
Rezumējot sanāksmē skartos jautājumus un apspriestās apsaimniekošanas metodes,“NAT-PROGRAMME” projekta vadītājs, Juris Jātnieks aicināja palūkoties uz piekrastes apsaimniekošanu kā iespēju, kur nepieciešamos apsaimniekošanas darbus iespējams  atvieglot un  virzīt, manipulējot ar piekrastes enerģijas - viļnu un vēja palīdzību. 
 
 
Skatīt vairāk : 

Jūras piekrastes biotopu apsaimniekošanas vadlīnijas.

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.