Projekta notikumi

2015-06-13
Talka pie Ventas rumbas
 
Ceturtdienas talkā pie Ventas rumbas piedalījās Dabas aizsardzības pārvaldes projekta NAT-PROGRAMME, Valsts vides dienesta Liepājas reģionālās vides pārvaldes, Kuldīgas novada pašvaldības un uzņēmumu pārstāvji, kā arī brīvprātīgie.  Norises iniciatori ir hidrobiologi Loreta un Andris Urtāni.
 
Talka norisinājās ceturto gadu pēc kārtas, veicot upes ūdensaugu pļaušanu. Šāda rīcības pēctecība nepieciešama, jo zem rumbas rodamo biogēno un humusvielu sanešu uzkrāšanās ir notikusi gadu desmitu laikā, kas veicinājusi bagātīgu upes aizaugšanu. Tas nav vienas vai vairāku talku jautājums – tas ir pēctecīgs darbs gadu garumā, lai upe atkal plūstu brīvi un strauji.
 
Savulaik, apsaimniekošanas darbus šajā vietā uzsākot, tika konstatēts, ka Ventā, kas pēc rakstura ir strauja upe, tecējumu zem rumbas apdzīvoja organismi, kas raksturīgi stāvošiem ūdeņiem : dīķiem un ezeriem. Pēc pirmās pamatīgās tīrīšanas 2012.gadā notika atkārtota izpēte, kas parādīja: iepriekš Ventai raksturīgās sugas –atrodamas arī iztīrītajā upes posmā.
 
Pēc gultnes attīrīšanas no ūdensaugiem, upes tecējums kļuvis  vienmērīgāks, turklāt Ventas rumba atklājusies skatam pamanāmāka.  Apsaimniekošanas darbiem upē ir jāturpinās, lai nodrošinātu, ka  dabiskais aizaugums upē nav  lielāks par  20 procentiem.. Tas ir līmenis, kad  upes straujteces  attīrīšanās procesi,  atbrīvojoties no sanešiem un apauguma, varētu notikt  patstāvīgi.
 
Šogad apsaimniekošanas darbus plānots atkārtot jūlijā. Savukārt, ilgtermiņā Ventas tīrīšanas talka varētu kļūt par Kuldīgas novada Domes uzturētu tradīciju.

Talkas fotogalerija
Talkas fotogalerija II

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.