LAT | ENG
Trešdiena, 2022.gada 10. augusts
DirectHit.lv banneris

DirectHit.lv banneris

DirectHit.lv banneris

  Drukāt

Purvi

 
Purvu biotopu apsaimniekošanas vadlīniju izstrāde - aktivitātes apraksts.
 
Šīs projekta aktivitātes ietvaros tiks izstrādātas purvu biotopu apsaimniekošanas vadlīnijas – rokasgrāmata un īsāka formāta brošūra, kas ikvienam interesentam saprotamā un viegli uztveramā formātā sniegs norādes par piemērotākajām un efektīvākajām apsaimniekošanas metodēm dažādiem purvu biotopiem, kas atrodas īpaši aizsargājamās Natura 2000 teritorijās. Vadlīniju izstrādē tiks iesaistīti dažādu nozares organizāciju eksperti – Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti, nevalstisko un privāto organizāciju pārstāvji, kā arī uzklausīta zemes apsaimniekotāju pieredze. Eksperti strādās darba grupā, kura tiksies regulāros semināros, lai apspriestu un rekomendētu piemērotākās apsaimniekošanas metodes dažādiem purvu biotopiem. Vadlīniju pirmais uzmetums tiks pabeigts līdz 2014. gada nogalei/2015. gada sākumam, savukārt rokasgrāmatas gala versija tiks publicēta 2016. gadā.
 
Pēc pirmajām darba grupu sanāksmēm (2013. gadā) vairākās Natura 2000 teritorijās tiks uzsākta dažādu apsaimniekošanas metožu testēšana. Apsaimniekošanas pasākumi tiks veikti šādiem biotopiem: pārejas purvi un slīkšņas (7140), kaļķaini zāļu purvi ar rūsgano melnceri (7230) un minerālvielām bagāti avoti un avotu purvi (7160). Pašlaik retie biotopi aizaugšanas dēļ zaudē savu kvalitāti un izplatību, jo tie netiek atbilstoši apsaimniekoti. Tāpēc tiks testētas dažādas pļaušanas metodes šo biotopu atjaunošanai. Pagātnē šie purvu biotopi tika apsaimniekoti ar neregulāru pļaušanu vai ganīšanu, bet tagad, kad tradicionālā ekstensīvā lauksaimniecība vairs nav tik izplatīta, šie biotopi strauji aizaug un zaudē savu kvalitāti lielā vecās zāles slāņa dēļ.
 
Apsaimniekotās teritorijas būs labs praktisks paraugs zemes īpašniekiem un demonstrēs, kā veiktos apsaimniekošanas darbus var īstenot arī citviet. Apsaimniekošanas metožu testēšana notiks laika posmā no 2013. gada līdz 2015. gadam. Šai laikā tiks arī izvērtēta veikto apsaimniekošanas pasākumu efektivitāte.
 
Uz augšu 
 
Sagaidāmie rezultāti
 
1. Izstrādātas purvu biotopu apsaimniekošanas vadlīnijas. Vadlīniju elektroniskā versija latviešu, krievu un angļu valodā pieejama projekta NAT-PROGRAMME mājas lapā un Dabas aizsardzības pārvaldes mājas lapā.
 
2. Inovatīvi atjaunošanas un apsaimniekošanas pasākumi īstenoti aptuveni 5 hektāros prioritāri aizsargājamo purvu biotopu (3260).
 
3. Publicēta purvu biotopu apsaimniekošanas rokasgrāmata un brošūra.
 
Uz augšu 
 
Kāpēc nepieciešamas purvu biotopu apsaimniekošanas vadlīnijas?
 
Latvijā ir realizēti vairāki projekti, lai atjaunotu neskartos augstos purvus (7110*), bet ļoti minimāla vērība tikusi veltīta citu purvu biotopu apsaimniekošanai un atjaunošanai. Latvijas Natura 2000 teritorijās sastopami astoņi ES nozīmes purvu biotopi, kas visi ir ārkārtīgi svarīgi daudzu apdarudēto sugu izdzīvošanai. Atbilstošas apsaimniekošanas iztrūkums ir negatīvi ietekmējis sugu daudzveidību.
 
Vadlīnijas palīdzēs izvēlēties piemērotākās apsaimniekošanas metodes purvu biotopiem, ņemot vērā pieejamos resursus un prioritārās sugu un biotopu vajadzības. Testa teritorijās veiktie apsaimniekošanas darbi kalpos kā labs praktisks piemērs zemes īpašniekiem un apsaimniekotājiem.
 
Uz augšu 
 
Jaunumi un progress 
 
Uz augšu 
 
Purvu biotopu darba grupas galvenā eksperte
 
Dr. geogr. Agnese Priede, agnese.priede@daba.gov.lv
 
 
Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.