LAT | ENG
Trešdiena, 2022.gada 10. augusts
DirectHit.lv banneris

DirectHit.lv banneris

DirectHit.lv banneris

  Drukāt

Meži

 
 
 Meža biotopu apsaimniekošanas vadlīniju izstrāde - aktivitātes apraksts
 Sagaidāmie rezultāti
 Kāpēc nepieciešamas mežu biotopu apsiamniekošanas vadlīnijas?
 Jaunumi un progress
 Meža biotopu darba grupas galvenā eksperte
 Fotogalerijas
 Prezentācijas
 
 
 
Meža biotopu apsaimniekošanas vadlīniju izstrāde -  aktivitātes apraksts
 
Šīs projekta aktivitātes ietvaros tika izstrādātas meža biotopu apsaimniekošanas vadlīnijas – rokasgrāmata, kas ikvienam interesentam saprotamā un viegli uztveramā formātā sniedz norādes par piemērotākajām un efektīvākajām apsaimniekošanas metodēm dažādiem meža biotopiem, kas atrodas īpaši aizsargājamās Natura 2000 teritorijās. Vadlīniju izstrādē tika iesaistīti dažādu nozares organizāciju eksperti – Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti, nevalstisko un privāto organizāciju pārstāvji, kā arī uzklausīta zemes apsaimniekotāju pieredze. Eksperti strādājadarba grupā, kura tikās regulāros semināros, lai apspriestu un rekomendētu piemērotākās apsaimniekošanas metodes dažādiem meža biotopiem. Vadlīniju rokasgrāmatas gala versija tika izdota 2017. gadā.
 
Pēc pirmajām darba grupu sanāksmēm (2013. gadā) vairākās Natura 2000 teritorijās tika uzsākta dažādu apsaimniekošanas metožu testēšana. Apsaimniekošanas pasākumi bija veikti ES prioritāriem biotopiem Rāznas nacionālajā parkā - veciem jauktiem platlapju mežiem (9020*) un skujkoku mežiem uz osveida reljefa formām (9060).
 
Apsaimniekotās teritorijas ir praktisks paraugs zemes īpašniekiem un demonstrē, kā veiktos apsaimniekošanas darbus var īstenot arī citviet. Apsaimniekošanas metožu testēšana notika laika posmā no 2013. gada līdz 2015. gadam. Šai laikā tika arī izvērtēta veikto apsaimniekošanas pasākumu efektivitāte.
 

 
Sagaidāmie rezultāti
 
1. Izstrādātas meža biotopu apsaimniekošanas vadlīnijas. Vadlīniju elektroniskā versija latviešu un angļu valodā pieejama projekta NAT-PROGRAMME mājas lapā un Dabas aizsardzības pārvaldes mājas lapā.
2. Inovatīvi atjaunošanas un apsaimniekošanas pasākumi īstenoti aptuveni 3 hektāros prioritāri aizsargājamo mežu (2090*) un (9060).
3. Publicēta meža biotopu apsaimniekošanas rokasgrāmata un brošūra. 
 
 
Kāpēc nepieciešamas mežu biotopu apsaimniekošanas vadlīnijas? 
 
Visi dabiskie un daļēji dabiskie meža biotopi ir reti un prioritāri ES līmenī, un tie nosedz relatīvi mazas teritorijas. Dažkārt labākā apsaimniekošanas pieeja ir neiejaukšanās dabiskajos procesos, tomēr ir arī situācijas, kad nepieciešami dažādi apsaimniekošanas pasākumi, lai novērstu cilvēku radīto ietekmi. Vadlīnijas palīdzēs izvēlēties piemērotākās apsaimniekošanas metodes meža biotopiem, ņemot vērā pieejamos resursus un prioritārās sugu un biotopu vajadzības. Testa teritorijās veiktie apsaimniekošanas darbi kalpos kā labs praktisks piemērs zemes īpašniekiem un apsaimniekotājiem. 
 
 

Meža biotopu darba grupas galvenā eksperte
 
Dr. biol. Sandra Ikauniece, sandra.ikauniece@daba.gov.lv
 
 
 
Rezultāti
 
 
Uz augšu 
 
Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.