LAT | ENG
Trešdiena, 2022.gada 10. augusts
DirectHit.lv banneris

DirectHit.lv banneris

DirectHit.lv banneris

  Drukāt

Jūras piekraste

 Jūras piekrastes biotopu apsaimniekošanas vadlīniju izstrāde - aktivitātes apraksts
 Sagaidāmie rezultāti
 Kāpēc nepieciešamas jūras piekrastes biotopu apsaimniekošanas vadlīnijas?
 Jaunumi un progress
 Jūras piekrastes biotopu darba grupas galvenā eksperte
 Fotogalerijas
 Prezentācijas

 
Jūras piekrastes biotopu apsaimniekošanas vadlīniju izstrāde - aktivitātes apraksts.
 
Šīs projekta aktivitātes ietvaros tiks izstrādātas jūras piekrastes biotopu apsaimniekošanas vadlīnijas – rokasgrāmata un īsāka formāta brošūra, kas ikvienam interesentam saprotamā un viegli uztveramā formātā sniegs norādes par piemērotākajām un efektīvākajām apsaimniekošanas metodēm dažādiem jūras piekrastes biotopiem, kas atrodas īpaši aizsargājamās Natura 2000 teritorijās. Vadlīniju izstrādē tiks iesaistīti dažādu nozares organizāciju eksperti – Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti, nevalstisko un privāto organizāciju pārstāvji, kā arī uzklausīta zemes apsaimniekotāju pieredze. Eksperti strādās darba grupā, kura tiksies regulāros semināros, lai apspriestu un rekomendētu piemērotākās apsaimniekošanas metodes dažādiem jūras piekrastes biotopiem. Vadlīniju pirmais uzmetums tiks pabeigts līdz 2014. gada nogalei/2015. gada sākumam, savukārt rokasgrāmatas gala versija tiks publicēta 2016. gadā.
 
Sekojot pirmajiem darba grupas ieteikumiem (2013. gadā), tiks uzsākta dažādu apsaimniekošanas metožu testēšanadarbi vairākās Natura 2000 teritorijās, lai atjaunotu ar lakstaugiem klātās pelēkās kāpas (2130*) un pelēkās kāpas ar sīkkrūmu audzēm (2140*). Apsaimniekošanas metožu testēšana tiks veikta Natura 2000 teritorijās, kur ir izplatīts 2130* biotops. Piekrastes biotopi visā Latvijas teritorijā zaudē savu kvalitāti, jo aizaug ar krūmājiem, kokiem un invazīvām sugām. Tādas invazīvās sugas kā krokainā roze (Rosa rugosa) un vairākas koku un krūmu sugas pazemina biotopa kvalitāti , tāpēc nepieciešams veikt atjaunošanas pasākumus. Projektā tiks veikta dažādu apsaimniekošanas metožu testēšana, lai atrastu piemērotākās un efektīvākās metodes un samazinātu krokainās rozes un citu invazīvo sugu izplatību.
 
Apsaimniekotās teritorijas būs labs praktisks paraugs zemes īpašniekiem un demonstrēs, kā veiktos apsaimniekošanas darbus var īstenot arī citviet. Apsaimniekošanas metožu testēšana notiks laika posmā no 2013. gada līdz 2015. gadam. Šai laikā tiks arī izvērtēta veikto apsaimniekošanas pasākumu efektivitāte.
 
Uz augšu 
 
 Sagaidāmie rezultāti
 
1. Izstrādātas jūras piekrastes biotopu apsaimniekošanas vadlīnijas. Vadlīniju elektroniskā versija latviešu, krievu un angļu valodā pieejama projekta NAT-PROGRAMME mājas lapā un Dabas aizsardzības pārvaldes mājas lapā.
 
2. Inovatīvi atjaunošanas un apsaimniekošanas pasākumi īstenoti aptuveni 10 hektāros prioritāri aizsargājamo jūras piekrastes biotopu (2130* un 2140*).
 
3. Publicēta jūras piekrastes biotopu apsaimniekošanas rokasgrāmata un brošūra.
 
 
Uz augšu 
 
 Kāpēc nepieciešamas jūras piekrastes biotopu apsaimniekošanas vadlīnijas?
 
Jūras piekrastes biotopi ir plaši izplatīti gar Baltijas jūras krasta līniju, un daudziem no tiem ir augstākās nozīmes statuss vairākās Natura 2000 teritorijās. Aizaugšana, invazīvās sugas, dabisko traucējumu iztrūkums vai pārāk augstais antropogēnais spiediens negatīvi ietekmē jūras piekrastes biotopu kvalitāti. Šo negatīvo ietekmi var mazināt un novērst ar piemērotu un regulāru apsaimniekošanu. Vadlīnijas palīdzēs izvēlēties efektīvākās apsaimniekošanas metodes jūras piekrastes biotopiem, ņemot vērā pieejamos resursus un prioritārās sugu un biotopu vajadzības. Testa teritorijās veiktie apsaimniekošanas darbi kalpos kā labs praktisks piemērs zemes īpašniekiem un apsaimniekotājiem.
 
Uz augšu 
 
Jaunumi un progress
 
 
Uz augšu 
 
Jūras piekrastes biotopu darba grupas galvenā eksperte
 
Brigita Laime, brigita.laime@lu.lv
 
 

 

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.