LAT | ENG
Trešdiena, 2022.gada 10. augusts
DirectHit.lv banneris

DirectHit.lv banneris

DirectHit.lv banneris

  Drukāt

Alas un atsegumi


 Alu un iežu atsegumu biotopu vadlīniju izstrāde - aktivitātes apraksts
 Sagaidāmie rezultāti
 Kāpēc nepieciešamas alu un iežu atsegumu biotopu apsaimniekošanas vadlīnijas?
 Jaunumi un progress
 Alu un iežu atsegumu biotopu darba grupas galvenā eksperte
 Fotogalerijas
 Prezentācijas
Alu un iežu atsegumu biotopu apsaimniekošanas vadlīniju izstrāde - aktivitātes apraksts. 
 
Šīs projekta aktivitātes ietvaros tiks izstrādātas alu un iežu atsegumu biotopu apsaimniekošanas vadlīnijas – rokasgrāmata un īsāka formāta brošūra, kas ikvienam interesentam saprotamā un viegli uztveramā formātā sniegs norādes par piemērotākajām un efektīvākajām apsaimniekošanas metodēm dažādiem alu un iežu atsegumu biotopiem, kas atrodas īpaši aizsargājamās Natura 2000 teritorijās. Vadlīniju izstrādē tiks iesaistīti dažādu nozares organizāciju eksperti – Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti, nevalstisko un privāto organizāciju pārstāvji, kā arī uzklausīta zemes apsaimniekotāju pieredze. Eksperti strādās darba grupā, kura tiksies regulāros semināros, lai apspriestu un rekomendētu piemērotākās apsaimniekošanas metodes dažādiem alu un iežu atsegumu biotopiem. Vadlīniju pirmais uzmetums tiks pabeigts līdz 2014. gada nogalei/2015. gada sākumam, savukārt rokasgrāmatas gala versija tiks publicēta 2016. gadā.
 
Pēc pirmajām darba grupu sanāksmēm (2013.gadā) vairākās Natura 2000 teritorijās tiks uzsākta dažādu apsaimniekošanas metožu testēšana. Apsaimniekošanas pasākumi tiks veikti īpaši aizsargājamiem biotopiem – netraucētām alām (8310) un smilšakmens atsegumiem (8220). Šiem biotopiem nepieciešama īpaša vērība un apsaimniekoša, lai aizsargātu biotopu un tam raksturīgās sugas, kā arī tā ģeoloģiskos veidojumus. Apsaimniekotās teritorijas būs labs praktisks paraugs zemes īpašniekiem un demonstrēs, kā veiktos apsaimniekošanas darbus var īstenot arī citviet. Apsaimniekošanas metožu testēšana notiks laika posmā no 2013. gada līdz 2015. gadam. Šai laikā tiks arī izvērtēta veikto apsaimniekošanas pasākumu efektivitāte.
 
Uz augšu 
 
Sagaidāmie rezultāti
 
1. Izstrādātas alu un iežu atsegumu biotopu apsaimniekošanas vadlīnijas. Vadlīniju elektroniskā versija latviešu, krievu un angļu valodā pieejama projekta NAT-PROGRAMME mājas lapā un Dabas aizsardzības pārvaldes mājas lapā
2. Inovatīvi atjaunošanas un apsaimniekošanas pasākumi īstenoti diviem ES prioritārās nozīmes biotopiem (8220 un 8310). 
3. Publicēta alu un iežu atsegumu biotopu apsaimniekošanas rokasgrāmata un brošūra. 
 
Uz augšu 
 
Kāpēc nepieciešamas alu un iežu atsegumu biotopu apsaimniekošanas vadlīnijas?
 
Līdz šim alu un iežu atsegumu biotopu apsaimniekoša balstījusies tūrisma nozares attīstības un dabas aizsardzības tendencēs. Taču tagad alu un iežu atsegumu biotopi ir atzīti par nozīmīgām apdraudēto sugu dzīvotnēm, un ir nepieciešams labot līdzšinējās kļūdas šo biotopu apsaimniekošanā, ieviešot atbilstošas apsaimniekošanas prakses. Alu un iežu atsegumu biotopi ir reti sastopami ne tikai Latvijā, bet arī ES līmenī.

Vadlīnijas palīdzēs izvēlēties piemērotākās alu un iežu atsegumu apsaimniekošanas metodes, ņemot vērā pieejamos resursus un prioritārās sugu un biotopu vajadzības. Testa teritorijās veiktie apsaimniekošanas darbi kalpos kā labs praktisks piemērs zemes īpašniekiem un apsaimniekotājiem. 
 
Uz augšu 
 
 Jaunumi un progress
 
 
 
 
 
Uz augšu 
Alu un iežu atsegumu biotopu darba grupas galvenā eksperte
 
Ilze Čakare, ilze.cakare@daba.gov.lv
 
Uz augšu 
 
 
Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.